Wewnątrzszkolne Ocenianie w Niepublicznej
Szkole Podstawowej w Sosnach
Opracowany na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. - o systemie oświaty ( Tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz.2572 z późn. zm.).
Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. z 2001 r. Nr 61 poz. 624 z późn.zm.).
Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 26 lutego w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. z 2002. Nr 51, poz. 458, z późn. zm.).
Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 września 2004 roku w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów.(Dz. U. z 2004 r. Nr 199, poz. 2046 z późn. zm.).
Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 roku w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych.(Dz.U.Nr83,poz.562, z późn.zm.)
Ocenianie jest to nieodłączna część procesu uczenia się i nauczania służąca wspieraniu rozwoju uczniów i ich motywowaniu. To także proces diagnozowania, gromadzenia informacji, ich wartościowania i interpretowania.
1. Zasady ogólne.
§ 1
1. Wewnątrzszkolny system oceniania określa warunki i sposób oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów Niepublicznej szkoły Podstawowej w Sosnach.
2. CELE I ZASADY WEWNĘTRZNEJ OCENY SZKOLNEJ. STRATEGIA OCENIANIA :
Podstawowym celem poniższego systemu jest pomoc uczniowi w rozpoznawaniu uzdolnień, wyborze wartości pożądanych społecznie i stymulowanie jego rozwoju intelektualnego.
Za najistotniejszy środek do realizacji tych założeń uważamy nową zasadę wyliczania oceny końcowej (semestralnej, rocznej), która w większym stopniu premiuje osiągnięcia ucznia niż karze za porażki.
3. PODSTAWOWE ZASADY OCENIANIA :
Ocena szkolna określa stan wiedzy i umiejętności ucznia, informuje także o brakach i trudnościach w procesie uczenia się .
Oceniamy umiejętności i wiadomości, stosując taksonomię celów wg Bolesława Niemierki.
Rolą oceny jest przede wszystkim informowanie uczniów o ich osiągnięciach, a także o brakach i trudnościach napotykanych w procesie uczenia się.
Na ocenę wiedzy i umiejętności nie powinny mieć wpływu postawy szkolne i cechy osobowościowe ocenianych.
Ocena nie może spełniać funkcji represyjnej.
Nauczyciel jest bezwzględnie zobowiązany do przestrzegania zasady jawności w wystawianiu ocen.
Nie należy stawiać więcej niż jednej oceny za jeden sprawdzian, odpowiedź czy inną formę sprawdzania umiejętności i wiedzy.
Osiąganie dobrych wyników w nauce w równym stopniu leży w interesie ucznia, nauczyciela jak i rodziców.
4. OCENIANIE :
1. Ocenianie jest to nieodłączna część procesu uczenia się i nauczania, służąca wspieraniu rozwoju uczniów i ich motywowaniu. To także proces diagnozowania, gromadzenia informacji, ich wartościowania i interpretacji.
2. C e l e o c e n i a n i a :
Kontrolne jakości pracy szkoły –czyli wysiłek i umiejętności nauczyciela, uczniów i rodziców.
Dydaktyczne- zapamiętywanie i przechowywanie zdobytych wiadomości.
Wychowawcze i społ.-moralne -przygotowanie do życia w społeczeństwie.
Diagnostyczne – określenie indywidualnych potrzeb i przyczyn trudności każdego ucznia.
Motywujące – zachęca do nauki.
Rytmizujące – pobudzanie i wyciszanie.
Informujące – informacja o efektywności procesu nauczania, opisywanie
Rozwoju i postępów uczniów, ewaluacja i modyfikowanie procesu nauczania.
Kwalifikacyjne – porównywanie osiągnięć szkół, określenie stopnia opanowania standardów.
Lp. |
Pytania |
Ocenianie wewnątrzszkolne |
1. |
Kto ocenia ? |
1.Szkoła, nauczyciel, uczeń (dokonując samooceny) |
2. |
Co oceniamy ? |
1.Realizację zadań szkoły. 2.Stopień osiągnięcia celów edukacyjnych. |
3. |
Po co oceniamy ? |
1.Aby doskonalić metody uczenia się (U) i nauczania (N). 2.Aby korygować i eliminować błędy w procesie uczenia się (U) i nauczania (N). |
4.
|
Co jest punktem odniesienia w budowaniu narzędzi oceniania ? |
1.Program nauczania.
|
5.
|
Jak oceniamy ?
|
1.Kryterialnie – zgodnie z zasadami wewnątrzszkolnego oceniania. |
6.
|
Kiedy oceniamy ? |
1.W czasie całego procesu nauczania i uczenia się (przed-w czasie-po) |
7.
|
Jaki jest typ oceniania ? |
1.Głównie diagnostyczny, aby dostosować wymagania do możliwości ucznia (sprawdzający). |
8.
|
W jakiej skali oceniamy ? |
1.Zróżnicowanej, ale zawsze przeliczanej na sześciostopniową, cyfrową skalę ocen. |
9.
|
Dla kogo oceniamy ?
|
1.ucznia 2.rodzica, prawnego opiekuna 3.nauczyciela 4.grupy, klasy, szkoły. |
§ 2
1. Przepisów Wewnątrzszkolnego systemu oceniania nie stosuje się do dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim.
§ 3
1. Zasady oceniania religii i etyki określają odrębne przepisy.
2. Ocenianie , klasyfikowanie i promowanie uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Sosnach.
§ 4
1. Wewnątrzszkolnemu ocenianiu podlegają:
osiągnięcia edukacyjne ucznia,
zachowanie się ucznia w szkole i te zachowania pozaszkolne, które mają wpływ na funkcjonowanie ucznia w szkole na środowisko szkolne.
2. Ocenianie wewnątrzszkolnych osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczyciela poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej i realizowanych w szkole programów nauczania uwzględniających tę podstawę.
3. Ocenianie zachowania ucznia polega na rozpoznawaniu przez wychowawcę klasy, nauczycieli oraz uczniów danej klasy stopnia respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego i norm etycznych.
§ 5
1. Wewnątrzszkolne ocenianie osiągnięć edukacyjnych ma na celu:
poinformowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych oraz jego zachowaniu oraz o postępach w tym zakresie,
pomoc uczniowi w samodzielnym planowaniu swojego rozwoju,
motywowanie ucznia do dalszej pracy i osiągania postępów,
dostarczenie rodzicom i nauczycielom informacji o postępach i trudnościach w nauce, zachowaniu oraz specjalnych uzdolnieniach ucznia,
umożliwienie nauczycielom doskonalenia metod pracy dydaktyczno- wychowawczej.
2. Wewnątrzszkolne ocenianie osiągnięć edukacyjnych obejmuje:
formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych (semestralnych) ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz ustalenie warunków i sposobu przekazywania rodzicom ( prawnym opiekunom) informacji o postępach i trudnościach ucznia w nauce.
ustalenie kryteriów oceniania zachowania,
bieżące ocenianie i śródroczne klasyfikowanie, według skali i form przyjętych w szkole,
przeprowadzanie egzaminów klasyfikacyjnych i poprawkowych,
ustalenie ocen na zakończenie semestru i koniec roku szkolnego, według skali i form przyjętych w szkole,
ustalenie warunków i trybu poprawiania ocen rocznych (semestralnych),
ustalenie warunków i sposobu przekazywania rodzicom (prawnym opiekunom) informacji o postępach i trudnościach ucznia w nauce.
3. Szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego określa statut szkoły z uwzględnieniem przepisów rozporządzenia.
§ 6
1. Nauczyciele na początku każdego roku szkolnego informują uczniów oraz ich rodziców (opiekunów prawnych) o:
wymaganiach edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych (semestralnych) ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych, wynikających z realizowanego programu nauczania;
sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów;
warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych.
2. Wychowawca klasy na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów) o:
warunkach i sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania;
warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania;
skutkach ustalenia uczniowi nagannej rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania;
§ 7
1. Oceny są jawne dla ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów).
Na wniosek ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów) nauczyciel uzasadnia ustaloną ocenę.
2. Na wniosek ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów) sprawdzone i ocenione prace kontrolne oraz inna dokumentacja dotycząca oceniania ucznia są udostępnione do wglądu uczniowi lub jego rodzicom (prawnym opiekunom).
3. Proces oceniania jest jawny w każdej jego fazie zarówno dla ucznia jak i jego rodziców (prawnych opiekunów). Mają oni prawo do bieżącej informacji o ocenach cząstkowych, wynikach i ocenach wszelkich prac pisemnych i sprawdzianów wiadomości oraz wglądu do dokumentacji związanej z obserwacją i ocenianiem ucznia.
4. Sprawdzone i ocenione prace kontrolne uczeń otrzymuje do wglądu podczas lekcji z danych zajęć edukacyjnych, rodzice ( prawni opiekunowie) mają do tego prawo w czasie konsultacji i zebrań.
5. Nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne podejmuje decyzję czy i na jakich warunkach udostępnia uczniom prace kontrolne do domu.
6. Informacje dotyczące przebiegu i wyników procesu oceniania są poufne dla osób postronnych. Za osoby postronne nie uważa się pracowników pedagogicznych szkoły oraz uczniów tej samej klasy.
7. Okres przechowywania dokumentacji związanej z ocenianiem określają odrębne przepisy. W przypadkach nimi nie uregulowanych (np. dotyczących pisemnych prac kontrolnych, kart obserwacji, zeszytów wychowawczych) okres ten nie może być krótszy niż do końca roku szkolnego.
8. Nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne podejmuje decyzję, które rodzaje dokumentacji, nie określone odrębnymi przepisami, podlegają przechowywaniu i na jakich zasadach.
§ 8
1. Nauczyciel jest obowiązany, na podstawie pisemnej opinii orzeczenia publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, także na podstawie niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, dostosować wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się, deficyty rozwojowe , zaburzenia i odchylenia rozwojowe, uniemożliwiające sprostanie wymaganiom edukacyjnym wynikającym z programu nauczania lub programu wychowawczego szkoły.
2. W przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia może nastąpić na podstawie orzeczenia.
.§ 9
1. Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, techniki, plastyki i muzyki należy w szczególności brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć.
§ 10
1. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć z wychowania fizycznego, informatyki lub technologii informacyjnej na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, oraz na czas określony w tej opinii.
2. W przypadku zwolnienia ucznia z zajęć z wychowania fizycznego, informatyki lub technologii informacyjnej w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony”.
§ 11
1. Dyrektor szkoły, na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) oraz na podstawie opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, albo niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym niepublicznej poradni specjalistycznej, spełniającej warunki , zwalnia ucznia z wadą słuchu lub głęboką dysleksją
rozwojową z nauki drugiego języka obcego. Zwolnienie może dotyczyć części lub całego okresu kształcenia w danym typie szkoły.
2. W przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania zwolnienie z nauki drugiego języka obcego może nastąpić na podstawie tego orzeczenia.
3. W przypadku zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony”.
§ 12
1. Klasyfikacja śródroczna polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia
z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, i zachowania ucznia oraz ustaleniu — według skali — śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
2. Klasyfikacja śródroczna ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym polega na okresowym podsumowaniu jego osiągnięć edukacyjnych z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, z uwzględnieniem indywidualnego
programu edukacyjnego opracowanego dla niego na podstawie odrębnych przepisów, i zachowania ucznia oraz ustaleniu śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
3. Klasyfikację śródroczną uczniów przeprowadza się co najmniej raz w ciągu roku szkolnego, w terminach określonych w statucie szkoły.
4. Klasyfikacja roczna w klasach I - III polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych z zajęć edukacyjnych i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu jednej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej z zachowania.
5. Klasyfikacja roczna ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym w klasach I—III szkoły podstawowej polega na podsumowaniu jego osiągnięć edukacyjnych z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, z uwzględnieniem indywidualnego programu edukacyjnego opracowanego dla niego na podstawie odrębnych przepisów, i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu jednej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
6. Klasyfikacja roczna, począwszy od klasy IV, polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, według skali.
7. Klasyfikacja roczna ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym, począwszy od klasy IV, polega na podsumowaniu jego osiągnięć edukacyjnych
z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, z uwzględnieniem indywidualnego programu edukacyjnego opracowanego dla niego na podstawie odrębnych przepisów, i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu rocznych ocen
klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania
§ 13
1. Śródroczne i roczne (semestralne) oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych
ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne obowiązkowe zajęcia edukacyjne, a śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania — wychowawca klasy po zasięgnięciu opinii nauczycieli, uczniów danej klasy oraz ocenianego ucznia.
2. Śródroczne i roczne (semestralne) oceny klasyfikacyjne z dodatkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne dodatkowe zajęcia edukacyjne. Roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z dodatkowych zajęć edukacyjnych nie ma wpływu na promocję do klasy programowo wyższej (na semestr programowo wyższy) ani na ukończenie
szkoły.
§ 14
1. Oceny bieżące i śródroczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych począwszy od klasy IV ustala się według następującej skali:
stopień celujący - 6
stopień bardzo dobry - 5
stopień dobry - 4
stopień dostateczny - 3
stopień dopuszczający - 2
stopień niedostateczny - 1
2. W klasach I - III śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych są ocenami opisowymi.
3. Oceny bieżące oraz śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym są ocenami opisowymi.
4. Oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych nie mają wpływu na ocenę klasyfikacyjną z zachowania.
2.1. Warunki sposoby i kryteria oceniania zachowania
§ 15
1. Wychowawca klasy na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów ) o warunkach i sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania, warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania oraz o skutkach ustalenia uczniowi nagannej rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
2. Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania uwzględnia:
wywiązywanie się z obowiązku ucznia;
postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej;
dbałość o honor i tradycje szkoły;
dbałość o piękno mowy ojczystej;
dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób;
godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią;
okazywanie szacunku innym osobom.
3. Śródroczną ocenę klasyfikacyjną zachowania, począwszy od klasy IV, ustala się według następującej skali:
wzorowe;
bardzo dobre;
dobre;
poprawne;
nieodpowiednie;
naganne.
4. W klasach I - III śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne zachowania są ocenami opisowymi.
5. Ocena klasyfikacyjna zachowania nie ma wpływu na:
oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych;
promocję do klasy programowo wyższej lub ukończenie szkoły.
6. Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne zachowania dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym są ocenami opisowymi.
7. Ocena z zachowania ustalana jest przez wychowawcę klasy po wykonaniu następujących czynności:
a) samoocenie ucznia i ocenie ucznia przez zespół klasowy
b) zebraniu propozycji ocen od zespołu uczącego
c) ocenie ucznia przez wychowawcę na podstawie dziennika
d) ocenia ucznia przez wychowawcę za aktywność na rzecz szkoły
8. Semestralna i końcowa ocena klasyfikacyjna zachowania uwzględnia w szczególności :
a) wywiązywanie się z obowiązków ucznia
b) postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej
c) dbałość o honor i tradycje szkoły
d) dbałość o piękno mowy ojczystej
e) dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób
f) godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią
g) okazywanie szacunku innym osobom
9. Rada Pedagogiczna może podjąć uchwałę o niepromowaniu do następnej klasy programowo wyższej lub nie ukończeniu szkoły przez ucznia, któremu w danej szkole po raz drugi z rzędu ustalono naganną roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania.
10. Uczeń, któremu w danej szkole po raz trzeci z rzędu ustalono naganną roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej, a uczeń klasy programowo najwyższej w danym typie szkoły nie kończy szkoły.
11. Wewnątrzszkolne ocenianie zachowania ucznia polega na formułowaniu w imieniu nauczycieli opinii na temat jego funkcjonowania w społeczności szkolnej, ze szczególnym uwzględnieniem respektowania ogólnie przyjętych zasad współżycia społecznego.
12. Wewnątrzszkolne ocenianie zachowania ucznia ma na celu
wspieranie rozwoju psychicznego, kształtowanie jego dojrzałości, samodzielności i odpowiedzialności za siebie i innych oraz umiejętności współdziałania w grupie,
ukierunkowanie samodzielnej pracy ucznia nad sobą- w tym kształtowanie własnego charakteru,
dostarczenie rodzicom informacji na temat zachowania się ucznia, pomoc rodzicom w ich pracy wychowawczej,
wspieranie realizacji celów i zadań wynikających ze szkolnego programu wychowawczego.
13. Wewnątrzszkolne ocenianie zachowania ucznia obejmuje:
informowanie uczniów i ich rodziców ( prawnych opiekunów) o zasadach oceniania zachowania i podstawowych wymaganiach wychowawczych przez wychowawcę klasy na początku roku szkolnego,
bieżące obserwowanie dzieci, gromadzenie informacji o zachowaniu się uczniów i systematyczne przekazywanie ich rodzicom,
formułowanie okresowych i rocznych klasyfikacyjnych ocen z zachowania według ustalonych kryteriów, skali i w formach przyjętych w niniejszym regulaminie,
ewentualną realizację przewidzianej w niniejszym regulaminie procedury odwoływania się od oceny rocznej klasyfikacyjnej zachowania.
14. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej ( na semestr programowo wyższy) jeżeli ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, uzyskał roczne (semestralne) oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej.
15. Jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej, na którą składają się roczne (semestralne) oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych uzyskane w klasie programowo najwyższej (semestrze programowo najwyższym ) i roczne (semestralne) oceny klasyfikacyjne i obowiązkowych zajęć edukacyjnych, których realizacja zakończyła się w klasach programowo niższych (semestrach programowo niższych) w szkole danego typu, uzyskał oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych wyższe od oceny niedostatecznej.
2.2 Kryteria ocen z zachowania.
§ 16
1. Semestralna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania uwzględnia :
1/ Stosunek do obowiązków szkolnych :
systematyczność i punktualność w uczęszczaniu na zajęcia szkolne
zdyscyplinowanie i aktywność na lekcjach
pilność, systematyczność i przezwyciężenie trudności w nauce szkolnej
rozwijanie zdolności i zainteresowań
poszanowanie dla norm i tradycji szkolnych
dbałość o podręczniki, pomoce i sprzęt szkolny
troska o bezpieczeństwo własne i kolegów podczas zajęć szkolnych i przerw międzylekcyjnych
wykonywanie poleceń nauczycieli i innych pracowników szkoły
przestrzeganie wewnątrzszkolnych regulaminów i zarządzeń
wywiązywanie się z obowiązków regulaminowych np. noszenie identyfikatora, podkreślenie uroczystym strojem świąt i uroczystości szkolnych, terminowe oddawanie książek do biblioteki szkolnej, wypełniania dyżurów.
2/ W zakresie kultury osobistej o ocenie zachowania decydują:
a) uczciwość w codziennym postępowaniu, reagowanie na zło
b) sposób bycia nie naruszający godności osobistej własnej i innych
c) stosunek do nauczycieli, innych osób pracujących w szkole i kolegów,
d) dbałość o kulturę słowa i takt,
e) dbałość o zdrowie swoje i innych, nie ulegania nałogom,
f) dbałość o higienę osobistą i własny estetyczny wygląd oraz ład i porządek w otoczeniu ucznia
g) poszanowanie mienia szkolnego
3/ Udział w życiu klasy, szkoły, środowiska :
pozytywne nastawienie wobec innych, życzliwość, dzielenie się swoją wiedzą
odpowiedzialność za swoje zachowanie w szkole i poza nią
podejmowanie działań zmierzających do udzielania pomocy innym
wywiązywanie się z zadań powierzonych przez Szkołę i Samorząd Uczniowski
udział w organizowaniu imprez klasowych i szkolnych
wykonywanie prac społecznie użytecznych na rzecz klasy, szkoły, środowiska
poszanowanie własności społecznej i prywatnej
postawa patriotyczna i obywatelska
4/ Poszanowanie ogólnie przyjętych norm etycznych i estetycznych :
odwaga w poszukiwaniu prawdy i opowiadanie się za wartościami
zachowanie się w sposób nie naruszający godności własnej (kontrolowanie uczuć i zachowań)
okazywanie szacunku rodzicom, nauczycielom i osobom starszym
wrażliwość na krzywdę innych ludzi – biednych, samotnych, chorych
odporność na patologiczne wpływy otoczenia
szacunek dla pracy swojej i innych
poszanowanie przyrody, poszukiwanie jej piękna
obowiązek noszenia schludnego, estetycznego i nie prowokującego stroju do szkoły
j) tolerancja wobec innych narodów, ras i religii
5/ Przestrzeganie regulaminów i uchwał Rady Pedagogicznej.
2.3 Procedury wystawiania ocen z zachowania
§ 17
1. Wychowawca wystawia oceną z zachowania na podstawie punktów dodatnich i ujemnych, które uczeń otrzymał przez cały rok szkolny.
2. W uzasadnionych przypadkach wychowawca ma możliwość podniesienia oceny z zachowania.
3. Wychowawca nie może wystawić oceny niższej, niż wynikającej ze zdobytych punktów. Wyjątek stanowi sytuacja, w której uczeń otrzymał naganę dyrektora.
4.. Na prośbę ucznia lub rodziców (prawnych opiekunów) nauczyciel ma obowiązek
przedstawić uzasadnienie swojej oceny.
5. Ocenę z zachowania wystawia się na I semestr i na koniec roku szkolnego.
6. Jeżeli na I semestr uczeń otrzymał ocenę nieodpowiednią lub naganną, nie może otrzymać
na koniec roku szkolnego oceny wzorowej lub bardzo dobrej.
7. Wychowawca ma prawo podnieść ocenę, jeżeli działania wychowawcze wobec ucznia
odniosły pozytywny skutek.
8. Ocenę z zachowania zatwierdza Rada Pedagogiczna.
§ 18
1. Ocena z zachowania nie może mieć wpływu na oceny z zajęć edukacyjnych.
§ 19
1. Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne zachowania dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym są ocenami opisowymi
§ 20
1. Przy ustalaniu oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia , u którego stwierdzono zaburzenia lub odchylenia rozwojowe, należy uwzględnić wpływ stwierdzonych zaburzeń lub odchyleń na jego zachowanie na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub indywidualnego nauczania lub opinii poradni psychologiczno- pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej.
§ 21
Rada Pedagogiczna może podjąć uchwałę o niepromowaniu do klasy programowo wyżej lub nieukończeniu szkoły przez ucznia, któremu w danej szkole po raz drugi z rzędu ustalono naganną roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania.
Uczeń, któremu w danej szkole po raz trzeci z rzędu ustalono naganną roczną ocenę klasyfikacyjną z zachowania nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyżej ,a uczeń klasy programowo najwyżej w danym typie szkoły nie kończy szkoły.
2.4. Tryb uzyskania wyższej niż przewidywana roczna ocena klasyfikacyjna zachowania.
1. Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić na piśmie zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uważają, że roczna ocena klasyfikacyjna zachowania jest niezgodna z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny w wewnątrzszkolnym systemie oceniania.
Zastrzeżenia mogą być zgłoszone do 7 dni po wystawieniu oceny przez wychowawcę klasy.
2. Dyrektor szkoły odczytuje na końcowej Radzie Pedagogicznej klasyfikacyjnej pismo ucznia , rodziców ( prawnych opiekunów) z zastrzeżeniami do rocznej oceny zachowania ucznia.
3. Wychowawca klasy motywuje wystawioną roczną oceną zachowania. Podaje Radzie Pedagogicznej (mocne i słabe strony ucznia).
4. Przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego zajmuje stanowisko klasy w sprawie zachowania danego ucznia w ciągu roku szkolnego.
5. Członkowie Rady Pedagogicznej przedstawiają mocne i słabe strony ucznia. Motywują własne stanowisko.
6. Rada Pedagogiczna ustala danemu uczniowi większością głosów w głosowaniu jawnym ocenę końcową z zachowania.
7. Ocena zachowania ustalona przez Radę Pedagogiczną w drodze głosowania jest ostateczna.
3. Etapy kształcenia.
3.1. Pierwszy etap kształcenia (klasy I – III)
§ 22
1. Ocenianie zarówno osiągnięć edukacyjnych jak i zachowania uczniów w pierwszym etapie kształcenia ( klasy I- III ) ma charakter wyłącznie opisowy. Obejmuje ono w szczególności:
bieżące obserwowanie dzieci i odnotowywanie wyników obserwacji w dokumentacji szkolnej prowadzonej przez nauczycieli i zatwierdzonych przez dyrektora szkoły,
bieżące postępy dziecka mierzy się w następujący sposób:
„ – „ - brak umiejętności/ wiadomości,
„ / „ - umiejętność wymaga ćwiczeń / wiadomości wymagają uzupełnienia,
„ + „ - umiejętności/ wiadomości opanowane,
przygotowywanie okresowej oceny opisowej osiągnięć edukacyjnych i zachowania się dziecka na formularzu ustalonym przez dyrektora szkoły,
przygotowywanie rocznej, klasyfikacyjnej oceny opisowej osiągnięć edukacyjnych i zachowania się dziecka na formularzu świadectwa promocyjnego ustalonym przez dyrektora szkoły.
§ 23
1. W pierwszym etapie edukacyjnym (klasy I- III) nie przewiduje się możliwości odwoływania się od ustalonych przez nauczycieli ocen opisowych.
§ 24
1. Nauczyciele klas I- III zobowiązani są do 20 września każdego roku określić i podać rodzicom ( prawnym opiekunom) szczegółowy wykaz osiągnięć edukacyjnych uznanych w danej klasie za podstawowe i ponadpodstawowe.
§ 25
1. Ocena z religii w klasach I- III jest oceną cyfrową, regulują ją odrębne przepisy.
3.2 Wymagania i oczekiwania absolwenta i etapu edukacyjnego kl.I-III
kompetencje oddziaływań wychowawczych.
* Tworzenie obrazu siebie :
- Samoświadomość i samoocena – uczeń obiektywnie ocenia własne zachowanie.
- Wyrażanie emocji i uczuć - uczeń wczuwa się w stany emocjonalne innych osób.
* Sposoby pracy :
- Samoświadomość i koncentracja - uczeń zawsze pracuje samodzielnie i wytrwale
- Aktywność i przygotowanie do zajęć: uczeń chętnie podejmuje dodatkowe zadania oraz jest wzorowo przygotowany do zajęć
- Tempo i staranność pracy – uczeń wykonuje zadania dokładnie, starannie i w dobrym tempie.
* Współpraca z innymi :
- Praca w zespole - uczeń aktywnie uczestniczy w zajęciach i zadaniach grupy
- Relacje z rówieśnikami i osobami starszymi - uczeń zna i respektuje reguły oraz zasady dotyczące norm współżycia w klasie i zachowuje właściwe relacje z osobami dorosłymi.
3.3 Kompetencje edukacji.
* Słuchanie :
- Słuchanie – uczeń zawsze uważnie słucha innych, śledzi treść wypowiedzi w celu uniknięcia powtarzania tego, co już zostało powiedziane
* Mówienie :
- Zasób słownictwa i wymowa – uczeń wypowiada się w sposób wyraźny stosując bogate słownictwo
- Struktura i stosowanie różnych form wypowiedzi – uczeń wypowiada się spontanicznie, swobodnie i logicznie na określony temat. Potrafi odtworzyć treść tekstu po jednorazowym przeczytaniu i zwięźle go opowiedzieć.
* Czytanie :
- Technika czytania – uczeń czyta teksty płynnie i wyraźnie, uwzględnia znaki interpunkcyjne oddając ich nastrój i przeżycia bohaterów.
- Czytanie ze zrozumieniem – uczeń czyta ze zrozumieniem :wykresy, tabele, elementy mapy oraz teksty i samodzielnie wypowiada się na ich temat
* Pisanie :
- Technika pisania - uczeń pisze w zeszycie płynnie, czytelnie, estetycznie i w dobrym tempie, prawidłowo rozmieszczając tekst na stronie.
- Tworzenie tekstów – uczeń potrafi przepisać tekst, uzupełniając go lub przekształcając. Tworzy opowiadania twórcze i swobodne teksty.
- Ortografia – uczeń pisze z pamięci i ze słuchu teksty, przestrzegając reguł ortograficznych w zakresie pisowni często spotykanych wyrazów z „ó”, „rz”, „ż”, „ch”, „h”, „ą”, „ę”, wyrazów ze spółgłoskami miękkimi, wyrazów z zakończeniami „ów”, „ówka”, „uje”, „uj”, oraz „nie” z czasownikami i przymiotnikami.
- Gramatyka – uczeń potrafi grupować tematy według poznanych części mowy. Przekształca zdania pojedyncze w złożone. Określa formy poznanych części mowy.
* Liczenie :
- Pojęcie liczby – uczeń potrafi słownie zapisać i odczytać liczby wielocyfrowe
- Rozwiązywanie zadań tekstowych – uczeń samodzielnie rozwiązuje nietrudne, ale złożone zadania tekstowe.
- Działania na liczbach – uczeń mnoży i dzieli w zakresie stu, oblicza dodawanie i odejmowanie, różnymi sposobami w zakresie 1000.
- Jednostki miary i czasu – uczeń potrafi dokonać obliczeń zegarowych. Zna pojęcia : cena, ilość, wartość. Potrafi wykonać obliczenia związane z zakupami.
* Obserwacje :
- Doświadczenia – uczeń samodzielnie prowadzi doświadczenia badawcze i działania na rzecz środowiska
* Działalność plastyczno-techniczna:
- Działalność plastyczna i podstawy techniki - uczeń potrafi przedstawić zjawiska i wydarzenia z uwzględnieniem scen zbiorowych w estetyczny i ciekawy sposób. Potrafi wykonać prace techniczne zgodnie z instrukcją i prostym rysunkiem technicznym.
- Wiadomości z zakresu sztuk plastycznych i techniki – uczeń poprawnie posługuje się poznanymi technikami związanymi z plastyką. Rozumie i stosuje pojęcia z zakresu materiałoznawstwa.
- Organizacja i efekty działalności plastycznej i technicznej – uczeń tworzy oryginalne prace, właściwie wykorzystuje materiały i narzędzia pracy
* Muzyka :
- Odtwarzanie muzyki - uczeń potrafi zaśpiewać piosenkę jednogłosową z akompaniamentem i „ a cappella”, zarówno ze słuchu jak i z nut. Gra proste melodie na poznanych instrumentach.
- Tworzenie muzyki – uczeń tworzy inscenizacje ruchowe do piosenek oraz samodzielnie tworzy melodie do tekstów literackich.
- Percepcja muzyki – uczeń różnicuje głosy ludzkie w utworach muzycznych i rozpoznaje brzmienie instrumentów smyczkowych oraz orkiestry i kwartetu smyczkowego.
* Ruch i zdrowie :
- Sprawność motoryczno-ruchowa – uczeń potrafi sprawnie wykonać ćwiczenia gimnastyczne odpowiednie do swojego wieku. Dyscyplina na zajęciach ruchowych – uczeń jest zdyscyplinowany na zajęciach ruchowych.
3.4. Drugi etap kształcenia (klasy IV-VIII).
§ 26
1. W drugim etapie kształcenia ocenianie osiągnięć edukacyjnych uczniów odbywa się w ramach poszczególnych zajęć, w formie wystawianych systematycznie i na bieżąco ocen cząstkowych oraz formułowaniu ocen: okresowej i rocznej.
§ 27
1. Plan nauczania szkoły może obejmować również inne przedmioty, ( np. dodatkowe lub nadobowiązkowe) z których wystawia się oceny cząstkowe, a ocenę klasyfikacyjną: okresową i roczną wlicza się do średniej ocen.
2. Wykaz takich zajęć edukacyjnych ustala się na początku roku szkolnego uchwałą rady pedagogicznej. W przypadku udziału uczniów w zajęciach fakt ten odnotowuje się na świadectwie szkolnym w części przeznaczonej na dodatkowe zajęcia edukacyjne z wpisem oceny.
3. Ocena klasyfikacyjna roczna z dodatkowych zajęć edukacyjnych nie ma wpływu na promocję do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły.
§ 28
1. W każdym roku szkolnym przed przystąpieniem do realizacji zajęć edukacyjnych – przygotowanie do życia w rodzinie , nauczyciel prowadzący zajęcia wraz z wychowawcą klas V-VI przeprowadza co najmniej jedno spotkanie informacyjne z rodzicami uczniów.
2. Nauczyciel jest zobowiązany przedstawić pełną informację o celach i treściach realizowanego programu nauczania , podręcznikach szkolnych ,środkach dydaktycznych.
3. Na udział w zajęciach uczniów zgodę w formie pisemnej wyrażają rodzice lub prawni opiekunowie.
§ 29
1. Oceny osiągnięć uczniów w ramach poszczególnych zajęć edukacyjnych dokonuje nauczyciel prowadzący te zajęcia, w szczególności zobowiązany jest on do wystawienia ocen klasyfikacyjnych, oceny cząstkowe może wystawiać również nauczyciel okresowo zastępujący nieobecnego nauczyciela stale prowadzącego określone zajęcia.
§ 30
1. Nauczyciele na początku każdego roku szkolnego (do 20 września) są zobowiązani do poinformowania uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów) o wymaganiach edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania oraz sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów, warunkach i trybie uzyskiwania wyższej niż przewidywana rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych.
§ 31
1. Przedmiotem oceny osiągnięć edukacyjnych ucznia w ramach poszczególnych zajęć są:
zakres wiadomości i umiejętności,
stopień zrozumienia materiału programowego,
umiejętność zastosowania posiadanej wiedzy w sytuacjach typowych jak i nietypowych, wymagających twórczego podejścia do problemu,
stopień przygotowania i gotowości do samodzielnego poszerzenia wiedzy,
zaangażowanie w proces dydaktyczny, wysiłek włożony w osiągnięcie prezentowanego poziomu wiadomości i umiejętności,
umiejętność prezentowania posiadanej wiedzy i umiejętności.
§ 32
1. Ocena z religii jest wliczana do średniej ocen.
§ 33
1. Klasyfikowanie roczne (semestralne), począwszy od klasy IV, polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia w danym roku szkolnym na zajęciach edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania i ustaleniu ocen klasyfikacyjnych oraz oceny z zachowania według skali, o której mowa w § 13 i § 14.
Dla ocen bieżących i ocen klasyfikacyjnych śródrocznych dopuszcza się stosowanie dwóch skal ocen w zależności od form sprawdzania wiedzy i umiejętności:
punktowo- procentowo- cyfrową
cyfrowa z uwzględnieniem (+)
W skali ocen punktowo- procentowo- cyfrowej przelicznik ustala nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne i dostosowuje je do specyfiki swojego przedmiotu i możliwości edukacyjnych uczniów. Do dziennika nauczyciel wpisuje tylko oceny cyfrowe.
Oceny klasyfikacyjne roczne (semestralne) ustala się w stopniach według następującej skali:
|
Ocena cyfrowa |
Średnia ocen |
Celujący |
6 |
5,5-6,0 |
Bardzo dobry |
5 |
4,5-5,4 |
Dobry |
4 |
3,5-4,4 |
Dostateczny |
3 |
2,5-3,4 |
Dopuszczający |
2 |
1,5-2,4 |
Niedostateczny |
1 |
<1,5 |
Po wystawieniu ocen z zajęć edukacyjnych i zachowania (semestralnych i rocznych) dokonujemy wpisu do arkusza ocen i dziennika nie stosując skrótów.
Wpisu do arkusza dokonują nauczyciele prowadzący dane zajęcia edukacyjne.
2. Oceny cząstkowe wystawiane są według punktacji:
Ocena |
Procent |
6 |
96-100% |
5+ |
91-95% |
5 |
85-90% |
4+ |
80-84% |
4 |
70-79% |
3+ |
65-69% |
3 |
50-64% |
2+ |
45-49% |
2 |
30-44% |
1+ |
28-29% |
1 |
0-27% |
3. Uczeń może być nagrodzony plusem za aktywność na zajęciach, plusy są sumowane na ocenę celującą (szczegółowe zasady znajdują się w poszczególnych Przedmiotowych Ocenianiach).
4. Uczeń może otrzymać minus za niewłaściwą pracę na lekcji, brak zaangażowania lub lekceważący stosunek do obowiązków szkolnych.
5. Uczeń otrzymuje cząstkową ocenę bardzo dobrą za nad programową aktywność na zajęciach (np. przygotowanie referatu) lub udział w życiu szkoły, zaś celującą za sukces w konkursach i olimpiadach przedmiotowych.
§ 34
1. Uczeń ma prawo być nieprzygotowany do lekcji od 1 do 5 razy w zależności od liczby godzin danego przedmiotu (dokładne wytyczne w PO). Po przekroczeniu dopuszczalnej liczby nie przygotowań uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną, dalsze zaś niewywiązywanie się z obowiązków szkolnych wpływa na ocenę z zachowania.
2. Przez nieprzygotowanie się rozumiemy: brak zeszytu przedmiotowego, ćwiczeń, podręcznika, pracy domowej lub innych materiałów potrzebnych na lekcji.
§ 35
1. Ustala się następujące ramowe kryteria odpowiadające poszczególnym stopniom szkolnym:
a) na ocenę celującą:
* wyczerpujące opanowanie całego ( wymaganego w momencie wystawiania oceny) materiału programowego w obszarze wiadomości i umiejętności, treści powiązane są ze sobą w systematyczny układ,
* zgodnie z wymaganiami nauki rozumienie uogólnień i związków między nauczanymi treściami, wyjaśnianie zjawisk bez jakiejkolwiek ingerencji i pomocy nauczyciela,
* samodzielne i sprawne posługiwanie się wiedzą dla celów teoretycznych i praktycznych, umiejętność rozwiązywania problemów w sposób twórczy,
* poprawny styl i język wypowiedzi, swoboda w posługiwaniu się terminologią właściwą dla danego etapu kształcenia i zajęć edukacyjnych,
* uczestniczenie i odnoszenie sukcesów w pozaszkolnych formach aktywności związanych z danymi zajęciami edukacyjnymi (konkursy przedmiotowe, zawody sportowe)
* z wychowania fizycznego – wysoki, ponadprzeciętny stopień sprawności fizycznej, duże umiejętności techniczne w wybranej dyscyplinie sportu, znaczące osiągnięcia indywidualne lub zespołowe w międzyszkolnych zawodach sportowych,
* z przedmiotu muzyka, plastyka uczeń musi wykazać się udokumentowanymi osiągnięciami własnej twórczości muzycznej lub plastycznej (uczestnictwo w konkursach muzycznych, plastycznych),
b) na ocenę bardzo dobrą:
* wyczerpujące opanowanie całego (wymaganego w momencie wystawienia oceny) materiału programowego w obszarze wiadomości i umiejętności, treści powiązane w logiczny układ,
* właściwe rozumienie uogólnień i związków między treściami programowymi, samodzielne wyjaśnianie zjawisk, wykorzystanie posiadanej wiedzy w praktyce, stosowanie wiedzy i umiejętności w sytuacjach nietypowych, rozwiązywanie problemów (o odpowiednio dobranym stopniu trudności) w sposób twórczy,
* poprawny styl i język wypowiedzi, sprawne posługiwanie się obowiązującą w danym przedmiocie terminologią, precyzja i dojrzałość (odpowiednia do wieku) wypowiedzi ustnych i pisemnych,
c) na ocenę dobrą
* opanowanie większości materiału programowego (przynajmniej najważniejsze – 75%), treści logicznie powiązane,
* poprawne rozumienie uogólnień i związków między treściami programowymi oraz przy inspiracji nauczyciela – wyjaśnianie zjawisk i umiejętna ich interpretacja,
* stosowanie wiedzy w typowych sytuacjach teoretycznych i praktycznych samodzielnie w sytuacjach nietypowych z pomocą nauczyciela,
* podstawowe prawa i pojęcia ujmowane za pomocą terminologii właściwej dla danej dziedziny wiedzy, wypowiedzi klarowne w stopniu zadawalającym, nieliczne usterki stylistyczne,
d) na ocenę dostateczną:
* zakres opanowanego materiału programowego ograniczony do treści podstawowych (w zakresie odtwarzania powyżej 50%), uczeń rozumie tylko najważniejsze związki i powiązania logiczne między treściami,
* poprawne rozumienie podstawowych uogólnień, stosowanie wiedzy i umiejętności w sytuacjach typowych (teoretycznych i praktycznych) z pomocą nauczyciela,
* przeciętny zasób słownictwa, język zbliżony do potocznego, mała kondensacja i klarowność wypowiedzi, niewielkie i nieliczne błędy,
e) na ocenę dopuszczającą:
* uczeń posiada konieczne, niezbędne do kontynuowania nauki na dalszych etapach kształcenia umiejętności i wiadomości, luźno zestawione bez rozumienia związków i uogólnień,
* słabe rozumienie treści programowych, podstawowe wiadomości i procedury są odtwarzane, brak umiejętności wyjaśniania zjawisk,
* nieporadny styl wypowiedzi, ubogie słownictwo, liczne błędy, trudności w formułowaniu myśli,
f) ocenę niedostateczną
otrzymuje uczeń, który nie spełnia wymagań nawet na ocenę dopuszczającą, którego wiadomości i umiejętności nie dają szans na sukces w dalszych etapach kształcenia, który nie skorzystał z pomocy szkoły, nie wykorzystał szans uzupełnienia wiedzy i umiejętności.
§ 36
1. Laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim otrzymują z danych zajęć edukacyjnych celującą roczną (semestralną) ocenę klasyfikacyjną.
2. Uczeń, który uzyskał tytuł laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim po ustaleniu rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej, otrzymuje z danych zajęć edukacyjnych celującą końcową ocenę klasyfikacyjną.
§ 37
1. Minimalna liczba cząstkowych ocen w ciągu okresu, na podstawie których wystawia się ocenę klasyfikacyjną nie powinna być mniejsza niż podwojona liczba godzin dydaktycznych danych zajęć edukacyjnych w tygodniu, ale nie mniej niż 3.
§ 38
1. Oceny cząstkowe powinny być wystawiane za różne, niezależne od specyfiki przedmiotu formy aktywności ucznia, nauczyciel powinien stosować różnorodne metody sprawdzania wiadomości ucznia.
§ 39
1. Integralną częścią szkolnego systemu oceniania są przedmiotowe systemy oceniania
przygotowane corocznie przez poszczególnych nauczycieli.
2. Ustala się dwa poziomy wymagań edukacyjnych dla przedmiotów i zajęć edukacyjnycyc
- dostateczna (3)
ponadpodstawowy: oceny:
- dobra (4)
- bardzo dobra (5)
- celująca (6)
3. W szkole obowiązywać będą dla wszystkich przedmiotów i zajęć edukacyjnych
następujące formy sprawdzania wiedzy i umiejętności:
pisemne- wypracowania, testy, sprawdziany (dyktando, kartkówka), praca klasowa, praca domowa, własna twórczość, prace dodatkowe (np. referat),
ustne – wypowiedzi w klasie, odpowiedzi, własna twórczość, dodatkowe prace (np. referat),
sprawnościowe, doświadczalne, praktyczne- wykonywanie doświadczenia , czytanie mapy, schematów i wykresów, czytanie recytacja, inscenizacja, drama, prowadzenie hodowli, gra na instrumentach, słuchanie muzyki, stosowanie różnych technik plastycznych, rozpoznawanie dzieł muzycznych i malarskich, wykonywanie ćwiczeń sportowych, udział w grach i konkursach sportowych, obsługa komputera i urządzeń peryferyjnych, posługiwanie się programem komputerowym, encyklopediami, słownikami i literaturą fachową, własna twórczość.
§ 40
1. Rozróżnia się następujące kategorie pisemnego sprawdzania wiedzy i umiejętności uczniów:
a) praca klasowa – obejmuje duże partie materiału, ocena wystawiana na jej podstawie ma
znaczący wpływ na ocenę okresową,
zasady przeprowadzania:
- uczeń ma prawo znać z tygodniowym wyprzedzeniem termin prac klasowych,
- powinny być poprzedzone powtórzeniem,
- w ciągu jednego dnia można przeprowadzić tylko jedną pracę klasową, w ciągu tygodnia nie więcej niż dwie,
- po pracy klasowej powinno być omówienie wyników, ustne uzasadnienie oceny i poprawa według ustalonych procedur,
b) sprawdzian – obejmuje materiał z kilku lekcji, obejmuje wiadomości i umiejętności
konieczne w całym cyklu kształcenia,
zasady przeprowadzania:
uczeń ma prawo znać terminy sprawdzianów z wyprzedzeniem dwóch dni roboczych,
w ciągu dnia można przeprowadzić nie więcej niż dwa sprawdziany,
nie można przeprowadzić sprawdzianu w dniu, w którym jest praca klasowa,
c) krótkie sprawdziany, tzw. kartkówki- kontrolują opanowanie wiedzy i umiejętności z ostatniej lekcji lub pracy domowej, wystawiane na ich podstawie stopnie mają rangę oceny z odpowiedzi, przy ich przeprowadzeniu nie występują ograniczenia wymienione w punktach a) i b).
§ 41
1. Wszystkie pisemne formy sprawdzania wiedzy powinny być poprawione i ocenione w ciągu 14 dni od ich napisania przez uczniów.
§ 42
1. W przypadku nie przystąpienia do pisemnego sprawdzianu wiadomości z powodu nieobecności w szkole uczeń ma (w razie nieobecności usprawiedliwionej) i jeżeli tak postanowi nauczyciel- obowiązek przystąpienia do analogicznego sprawdzianu z tej samej partii materiału lub zaliczenia jej w inny sposób w ciągu dwóch najbliższych lekcji po zakończeniu okresu przewidzianego na uzupełnienie braków.
§ 43
1. Po usprawiedliwionej nieobecności na zajęciach uczeń ma prawo, w zależności od czasu trwania nieobecności, być przygotowanym w zakresie:
w pierwszym dniu po nieobecności trwającej co najmniej tydzień nie odrobić pisemnych prac domowych: przez trzy kolejne dni nauki nadrobić zaległości i uzupełnić materiał (wiadomości, zapisy w zeszytach itp.) – w tym czasie jest zwolniony z odpowiedzi ustnych i pisemnych form sprawdzania wiadomości,
w trakcie pierwszej lekcji zajęć edukacyjnych, które uczeń opuścił z przyczyn usprawiedliwionych, a nieobecność była krótsza niż tydzień uczeń jest zwolniony z odrobienia pracy domowej i sprawdzania wiadomości tylko w zakresie uzasadnionym trudnościami ze zrozumieniem nowego materiału- wprowadzonego w trakcie tej nieobecności, nie dotyczy to jednodniowych nieobecności.
§ 44
1. Nie wystawia się ocen za odpowiedzi ustne, nie przeprowadza się prac klasowych, sprawdzianów i kartkówek bezpośrednio po całodziennej (do godziny 18,00) lub kilkudniowej wycieczce szkolnej.
§ 45
1. W uzasadnionych wypadkach uczeń może być zwolniony na czas określony z zajęć wychowania fizycznego i informatyki. Decyzję o zwolnieniu ucznia z powyższych zajęć podejmuje dyrektor szkoły na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia w tych zajęciach wydanej przez lekarza. W przypadku zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego i informatyki w dokumentacji przebiegu nauczania ucznia zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „ zwolniony”.
§ 46
1. Dyrektor szkoły, na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) oraz na podstawie opinii poradni zwalnia ucznia z wadą słuchu lub z głęboką dysleksją rozwojową z nauki drugiego języka obcego. Zwolnienie może dotyczyć części lub całego okresu kształcenia.
2. W przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub indywidualnego nauczania zwolnienie z nauki drugiego języka obcego może nastąpić na podstawie tego orzeczenia.
3. W przypadku zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „ zwolniony”.
4. Klasyfikowanie i promowanie uczniów.
§ 47
1. Rok szkolny trwa od początku września do końca czerwca i dzieli się na dwa okresy:
pierwszy okres trwa od początku września do rozpoczęcia ferii zimowych,
termin rozpoczęcia drugiego semestru rozpoczyna się w pierwszym dniu po feriach zimowych i trwa do końca roku szkolnego.
§ 48
1. Klasyfikowanie okresowe i roczne w klasach I – III polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia w danym okresie oraz roku szkolnym i ustaleniu jednej oceny z zajęć edukacyjnych i jednej oceny opisowej z zachowania zgodnie z § 14 niniejszego regulaminu.
§ 49
1. Klasyfikowanie okresowe i roczne w klasach IV- VIII polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia w danym okresie oraz roku szkolnym z zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania i ustaleniu ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i oceny zachowania zgodnie ze skalą określoną w niniejszym regulaminie.
§ 50
1. Ocena roczna odzwierciedla wiedzę, umiejętności i pracę ucznia w całym roku szkolnym i jest wystawiana na podstawie ocen za dwa okresy według zasad przyjętych przez nauczyciela, obie oceny okresowe muszą być równorzędne. W przypadkach dydaktycznie lub wychowawczo uzasadnionych osoba oceniająca może wystawić, w miejsce ocen odrębnych, wspólną ocenę klasyfikacyjną (z zajęć edukacyjnych lub zachowania) za drugi okres i ocenę roczną.
§ 51
1. Klasyfikacji rocznej można dokonać również w przypadku nie przeprowadzenia klasyfikacji okresowej za pierwszy semestr, jeżeli istnieją podstawy do oceny osiągnięć edukacyjnych ucznia w drugim okresie, a jego wiadomości i umiejętności z pierwszego semestru zostały uzupełnione i pozwalają na kontynuowanie nauki w klasie programowo wyższej lub ukończenie szkoły. Nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne ustala sposób i termin nadrobienia, a następnie zaliczenia materiału z pierwszego semestru.
§ 52
1. Klasyfikację okresową za pierwszy semestr przeprowadza się w ciągu ostatnich dwóch dni tego okresu, a klasyfikację za drugi okres i roczną w ciągu dwóch ostatnich tygodni zajęć przed wakacjami.
§ 53
1. Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczających połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.
§ 54
1. Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.
§ 55
1. Na prośbę ucznia nieklasyfikowanego z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności lub na wniosek jego rodziców (prawnych opiekunów) Rada Pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny. Zgody takiej można udzielić w następujących przypadkach:
a) poziomu zdolności ucznia, który pozwala przewidywać możliwość samodzielnego
uzupełnienia ewentualnych braków wiedzy i umiejętności oraz skutecznego kontynuowania nauki na dalszych etapach kształcenia,
b) spowodowanych zdarzeniami losowymi, silnych przeżyć utrudniających koncentrację,
obniżających sprawność myślenia i uczenia się,
c) trudnej sytuacji życiowej ucznia, choroby, patologii i niewydolności wychowawczej w rodzinie.
§ 56
1. Egzamin klasyfikacyjny może zdawać również uczeń realizujący na podstawie odrębnych przepisów indywidualny tok lub program nauki.
§ 57
1. W przypadku ucznia nieklasyfikowanego w pierwszym okresie egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się do końca ferii zimowych.
2. W przypadku ucznia nieklasyfikowanego w klasyfikacji rocznej, egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się w terminie wakacyjnym, nie później jednak niż dwa tygodnie przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.
3. Termin egzaminu klasyfikacyjnego uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami). W przypadku usprawiedliwionego niestawiennictwa wyznacza się następny termin, niezwłocznie ( w ciągu trzech dni) po ustaleniu przyczyny uniemożliwiającej stawiennictwo.
§ 58
1. Pytania i zadania egzaminacyjne przygotowuje, przedstawia do zatwierdzenia dyrektorowi szkoły, następnie egzamin przeprowadza, komisja powołana przez dyrektora. Poziom pytań i zadań egzaminacyjnych musi być zróżnicowany i musi umożliwić wystawienie ocen od dopuszczającej do bardzo dobrej, a na życzenie ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów) oceny celującej.
2. W skład komisji wchodzą:
1) dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko kierownicze – jako przewodniczący komisji,
2) nauczyciele zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania dla odpowiedniej klasy.
§ 59
1. Egzamin klasyfikacyjny może się składać z części pisemnej i ustnej lub tylko z części pisemnej, z wyjątkiem egzaminu z muzyki, plastyki, techniki, informatyki i wychowania fizycznego, z których egzamin powinien mieć przede wszystkim formę zadań praktycznych.
§ 60
1. Z przeprowadzonego egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół zawierający: datę egzaminu, imiona i nazwiska egzaminatorów i egzaminowanego, pytania i zadania egzaminacyjne oraz zwięzłą charakterystykę odpowiedzi ( jeżeli egzamin obejmował część ustną) i wykonania zadań przez ucznia. Do protokołu dołącza się prace pisemne ucznia.
§ 61
1. Ustalana przez nauczyciela albo uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego roczna ( semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych jest ostateczna , z zastrzeżeniem § 59.
2. Ustalana przez nauczyciela albo uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego niedostateczna roczna ( semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego ,z zastrzeżeniem § 59.
3. Ustalana przez wychowawcę klasy roczna ocena klasyfikacyjna zachowania jest ostateczna, z zastrzeżeniem § 69.
§ 62
1. Na miesiąc przed klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej nauczyciele za pośrednictwem wychowawców zobowiązani są pisemnie poinformować rodziców (prawnych opiekunów) uczniów o zagrożeniu okresowymi/ rocznymi ocenami niedostatecznymi z zajęć edukacyjnych oraz nagannymi ocenami z zachowania.
2. Uczniowie zobowiązani są zwrócić podpisane przez rodziców (prawnych opiekunów) zawiadomienia w ciągu trzech dni. W przypadku trudności z przekazaniem informacji za wystarczające uważa się przekazanie informacji telefonicznie lub przesłanie wspomnianego zawiadomienia listem poleconym na podany przez rodziców adres faktycznego zamieszkania.
3. Jeżeli obniżenie oceny z zachowania nastąpiło w skutek zdarzeń mających miejsce na mniej niż miesiąc przed klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej zawiadomienie może nastąpić w terminie późniejszym.
§ 63
1. Na tydzień przed terminem wystawiania ocen nauczyciel jest zobowiązany w formie ustnej poinformować uczniów, a za ich pośrednictwem rodziców (prawnych opiekunów) o przewidywanych ocenach okresowych/ rocznych. Obowiązek ten nie dotyczy przypadku nieobecnego ucznia w szkole. Ocena ostateczna może różnić się od oceny prognozowanej nie mniej niż jeden stopień.
§ 64
1. Uczniowi, który napotkał poważne trudności w nauce, jest zagrożony niedostateczną oceną klasyfikacyjną (szczególnie: otrzymał niedostateczną ocenę okresową i w drugim semestrze jest zagrożony nie otrzymaniem promocji) szkoła udziela pomocy w różnych formach np.:
* umożliwienie udziału w zajęciach dydaktyczno- wyrównawczych, ewentualnie, w miarę
możliwości w zajęciach logopedycznych, konsultacjach indywidualnych
* udzielenie pomocy w zaplanowaniu własnego uczenia się, podzielenie materiału do
uzupełnienia na części,
* zlecenie prostych, dodatkowych zadań umożliwiających poprawienie oceny,
* udostępnienie znajdujących się w szkole pomocy naukowych, wskazanie właściwej
literatury,
* zorganizowanie pomocy koleżeńskiej,
* indywidualne ustalenie sposobu i terminów poprawy uzyskanych cząstkowych ocen
niedostatecznych.
§ 65
1. Klasyfikacja śródroczna ucznia z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym lub znacznym polega na okresowym podsumowaniu jego osiągnięć edukacyjnych, określonym w szkolnym planie nauczania, z uwzględnieniem indywidualnego programu nauczania opracowanego dla niego na podstawie odrębnych przepisów i zachowania ucznia oraz ustaleniu śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
2. Oceny bieżące oraz śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym są ocenami opisowymi. Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne zachowania dla ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym są ocenami opisowymi.
3. Ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym promuje się do klasy programowo wyższej, uwzględniając specyfikę kształcenia tego ucznia, w porozumieniu z rodzicami (prawnymi opiekunami). O ukończeniu szkoły przez ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym postanawia na zakończenie klasy programowo najwyższej Rada Pedagogiczna, uwzględniając specyfikę kształcenia tego ucznia w porozumieniu z jego rodzicami (prawnymi opiekunami).
§ 66
Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia w formie pisemnej do dyrekcji szkoły, jeżeli uznają, że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna z zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłoszone w terminie do 7 dni po zakończeniu zajęć dydaktyczno- wychowawczych.
W przypadku stwierdzenia, że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna z zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor szkoły, powołuje komisję, która:
w przypadku rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia w formie pisemnej i ustnej oraz ustala roczną (semestralną) ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych,
w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zachowania ustala się roczna ocenę klasyfikacyjną zachowania w drodze głosowania zwykłą większością głosów, w przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.
3. Termin sprawdzianu, o którym mowa w ust.2 pkt. a), uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami.
4. W skład komisji wchodzą:
w przypadku rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych:
dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko kierownicze jako przewodniczący komisji,
nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne,
dwóch nauczycieli z danej lub innej szkoły tego samego typu prowadzących takie same zajęcia edukacyjne.
w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania:
dyrektor szkoły jako przewodniczący komisji,
wychowawca klasy,
wskazany przez dyrektora szkoły nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne w danej klasie,
przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego,
przedstawiciel Rady Rodziców.
5. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 4 punkt 1 podpunkt b) może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym, że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.
6. Ustalona przez komisję roczna ( semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych oraz roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna, z wyjątkiem niedostatecznej rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego.
7. Z prac komisji sporządza się protokół zawierający w szczególności:
w przypadku rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych: skład
komisji, termin sprawdzianu, zadania (pytania) sprawdzające, wynik sprawdzianu oraz ustaloną ocenę,
w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania: skład komisji, termin posiedzenia komisji, wynik głosowania, ustaloną ocenę zachowania z uzasadnieniem.
8. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
9. Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych
odpowiedziach ucznia.
10.Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpi do sprawdzianu, o którym mowa w ust.2 ppkt a), w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły.
11.Przepisy ust. 1-9 stosuje się odpowiednio w przypadku rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych uzyskanej w wyniku egzaminu poprawkowego, z tym, że termin do zgłoszenia zastrzeżeń wynosi 5 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu poprawkowego. W tym wypadku ocena ustalona przez komisję jest ostateczna.
1. Uczeń klas I- III otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli został sklasyfikowany i jego osiągnięcia edukacyjne oceniono pozytywnie.
§ 67
1. W wyjątkowych przypadkach Rada Pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia kl. I – III na podstawie opinii wydanej przez lekarza lub publiczną poradnię psychologiczno- pedagogiczną, w tym publiczną poradnię specjalistyczną oraz po zasięgnięciu opinii rodziców (prawnych opiekunów) ucznia.
§ 68
1. Na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) i po uzyskaniu zgody wychowawcy klasy lub na wniosek wychowawcy klasy i po uzyskaniu zgody rodziców (prawnych opiekunów) oraz po uzyskaniu opinii publicznej poradni psychologiczno- pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, Rada Pedagogiczna może postanowić o promowaniu ucznia klasy I – III do klasy programowo wyższej w ciągu roku szkolnego.
§ 69
1. Uczeń klasy IV – VIIIotrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania uzyskał oceny roczne wyższe od stopnia niedostatecznego z zastrzeżeniem § 68.
§ 70
1. Począwszy od klasy czwartej uczeń, który w wyniku rocznej klasyfikacji uzyskał ocenę niedostateczną może zdawać egzamin poprawkowy. W wyjątkowych wypadkach Rada Pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin poprawkowy z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
§ 71
1. Rada Pedagogiczna wyraża zgodę na egzamin poprawkowy z dwóch zajęć edukacyjnych w szczególności w przypadkach:
poziomu zdolności ucznia, który pozwala przewidywać możliwość samodzielnego uzupełnienia ewentualnych braków w wiedzy i umiejętnościach w ciągu okresu wakacyjnego,
spowodowanych zdarzeniami losowymi silnych przeżyć utrudniających koncentrację, obniżających sprawność myślenia i uczenia się,
trudnej sytuacji życiowej ucznia, choroby, patologii i niewydolności wychowawczej w rodzinie,
zmiany szkoły na mniej niż 3 miesiące przed zakończeniem roku szkolnego związanej z niemożliwością szybkiego uzupełnienia braków wynikających z różnic programowych.
2. Egzamin poprawkowy składa się z części pisemnej i ustnej, z wyjątkiem egzaminu z muzyki, plastyki, informatyki oraz wychowania fizycznego, z których egzamin powinien mieć przede wszystkim formę zadań praktycznych. Pytania i zadania ( na poziomie wymaganym na ocenę dopuszczającą ) przygotowuje egzaminator, a zatwierdza przewodniczący komisji.
§ 72
1. Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor szkoły w ostatnim tygodniu ferii letnich.
§ 73
1. Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły w składzie:
dyrektor szkoły jako przewodniczący komisji,
nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne – jako egzaminator,
nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne – jako członek komisji.
§ 74
1. Nauczyciel , o którym mowa w § 76 punkt b) może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych wypadkach. W takiej sytuacji dyrektor szkoły powołuje jako osobę egzaminującą innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym, że jeżeli jest to nauczyciel zatrudniony w innej szkole powołanie następuje w uzgodnieniu z dyrektorem tej szkoły.
§ 75
1. Z przeprowadzenia egzaminu poprawkowego sporządza się protokół zawierający: datę egzaminu, imiona i nazwiska członków komisji oraz egzaminowanego, pytania i zadania egzaminacyjne wraz ze zwięzłą charakterystyką odpowiedzi ustnych i wykonania zadań przez ucznia. Do protokołu załącza się prace pisemne ucznia.
§ 76
1. Uczeń, który z przyczyn losowych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może do niego przystąpić w dodatkowym terminie, określonym przez dyrektora szkoły.
§ 77
1. Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji i powtarza klasę z zastrzeżeniem § 81.
§ 78
1. Uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia Rada Pedagogiczna może jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego promować ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych zajęć edukacyjnych pod warunkiem, że takie zajęcia edukacyjne są zgodne ze szkolnym planem nauczania, realizowane w klasie programowo wyższej.
§ 79
1. Rada Pedagogiczna może skorzystać z możliwości wymienionej w § 81 szczególnie w następujących przypadkach:
długotrwała choroba ( ponad dwa miesiące) – uniemożliwiająca naukę w domu, szpitalu lub sanatorium,
spowodowanych zdarzeniami losowymi silnych przeżyć utrudniających koncentrację, obniżających sprawność myślenia i uczenia się,
trudnej sytuacji życiowej ucznia, choroby, patologii i niewydolności wychowawczej w rodzinie,
zmiana szkoły na mniej niż 3 miesiące przed zakończeniem roku szkolnego związanej z niemożliwością szybkiego uzupełnienia braków wynikających z różnic programowych.
§ 80
1. Przeciwwskazania do skorzystania z możliwości wymienionej w § 81 są:
lekceważący stosunek do obowiązków szkolnych, samowolne opuszczanie zajęć lekcyjnych bez usprawiedliwienia,
uporczywe uchylanie się od prowadzenia zeszytów oraz wykonywania zadań zleconych przez nauczyciela,
niekorzystanie z pomocy w nauce organizowanej w szkole np. zajęcia dydaktyczno- wyrównawcze, pomoc koleżeńska, indywidualna pomoc nauczyciela,
niezgłoszenie się, bez usprawiedliwienia na poprawę oceny w wyznaczonych przez nauczyciela terminach albo niewykonanie prac poleconych przez nauczyciela w dwóch kolejno wyznaczonych terminach.
§ 81
1. Uczeń klasy VIII kończy szkołę, jeżeli ze wszystkich zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania uzyskał oceny roczne wyższe od stopnia niedostatecznego oraz w terminie do 31 sierpnia danego roku przystąpił do określonego w odrębnych przepisach sprawdzianu. Zasady przeprowadzania sprawdzianu przez komisję okręgową zawiera rozporządzenie MEN i S z dnia 07.09.2004 roku wraz z późniejszymi zmianami.
2. Egzamin po klasie VIII ma charakter powszechny i obowiązkowy. Wynik sprawdzianu nie ma wpływu na ukończenie szkoły. Wyniku sprawdzianu nie odnotowuje się na świadectwie ukończenia szkoły.
WARUNKI I TRYB POPRAWIANIA OCENY WYŻSZEJ NIŻ PRZEWIDYWANA
§ 82
1. Począwszy od klasy czwartej szkoły podstawowej, uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej (półrocznej) uzyskał ocenę niedostateczną z jednych albo z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy z tych zajęć.
2. Egzamin poprawkowy składa się z części pisemnej oraz ustnej z wyjątkiem egzaminu z plastyki, muzyki, zajęć artystycznych, techniki, informatyki oraz wychowania fizycznego, z których egzamin ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.
3. Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły. W skład komisji wchodzą:
dyrektor lub wicedyrektor - jako przewodniczący komisji,
nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne - jako egzaminujący,
nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne - jako członek komisji.
4. Nauczyciel, o którym mowa w ust.3 pkt 2, może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje jako osobę egzaminującą innego nauczyciela tej lub innej szkoły prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.
5. Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor szkoły do dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Egzamin poprawkowy przeprowadza się w ostatnim tygodniu ferii letnich.
6. Z przeprowadzonego egzaminu poprawkowego sporządza się protokół zawierający w szczególności:
skład komisji,
termin egzaminu poprawkowego,
pytania egzaminacyjne,
wynik egzaminu oraz uzyskaną ocenę
Do protokołu załącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
7. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły, nie później niż do końca września. Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji i powtarza klasę, z zastrzeżeniem ust.8.
8. Uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia szkoły podstawowej, rada pedagogiczna może jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, pod warunkiem, że te obowiązkowe zajęcia edukacyjne są, zgodnie ze szkolnym planem nauczania, realizowane w klasie programowo wyższej.
9. Przed podjęciem decyzji przez radę pedagogiczną o promocji warunkowej ucznia, nauczyciel, który ustalił roczną ocenę niedostateczną z przedmiotu przypomina członkom rady pedagogicznej jej uzasadnienie.
§ 83
1. Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna (półroczna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania zostały ustalone niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tych ocen.
2. Zastrzeżenia, o których mowa w ust. 1,mogą być zgłoszone na piśmie wraz z uzasadnieniem w terminie do 7 dni od zakończeniu zajęć dydaktyczno – wychowawczych w danym roku szkolnym
3. W przypadku stwierdzenia, że roczna (półroczna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor szkoły powołuje komisję, która:
w przypadku rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych - przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia, w formie pisemnej i ustnej, oraz ustala roczną (semestralną) ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych,
w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania - ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania w drodze głosowania zwykłą większością głosów; w przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.
4. Termin sprawdzianu, o którym mowa w ust. 3 pkt 1, przeprowadza się nie później niż w terminie 5 dni od dnia zgłoszenia zastrzeżeń, o których mowa w ust.1. Termin sprawdzianu uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami).
W skład komisji wchodzą:
W przypadku rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych:
dyrektor szkoły lub wicedyrektor - jako przewodniczący komisji,
nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne,
dwóch nauczycieli z danej lub innej szkoły tego samego typu, prowadzący takie same zajęcia edukacyjne.
w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania:
dyrektor szkoły lub wicedyrektor - jako przewodniczący komisji,
wychowawca klasy,
wskazany przez dyrektora szkoły nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne w danej klasie,
pedagog,
psycholog,
przedstawiciel samorządu uczniowskiego,
vii. przedstawiciel rady rodziców.
Ustalona przez komisję roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych oraz roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna, z wyjątkiem niedostatecznej rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego, z zastrzeżeniem § 24 ust. 1.
Z prac komisji sporządza się protokół, stanowiący załącznik do arkusza ocen, zawierający w szczególności:
w przypadku rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych:
I. skład komisji,
II. termin sprawdzianu, o którym mowa w ust. 3 pkt 1,
III. zadania (pytania) sprawdzające,
IV. wynik sprawdzianu oraz ustaloną ocenę.
w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zachowania:
I. skład komisji,
II. termin posiedzenia komisji,
III .wynik głosowania,
IV. ustaloną ocenę zachowania wraz z uzasadnieniem.
Do protokołu, o którym mowa w ust. 7 pkt a, dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia.
Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do sprawdzianu, o którym mowa w ust.3 pkt 1, w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły.
Przepisy ust. 1-9 stosuje się odpowiednio w przypadku rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych uzyskanej w wyniku egzaminu poprawkowego, z tym że termin do zgłoszenia zastrzeżeń wynosi 5 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu poprawkowego. W tym przypadku, ocena ustalona przez komisję jest ostateczna.
5. Tryb przeprowadzania i ustalania oceny za wypowiedź pisemną.
1. Wypowiedź pisemna ucznia może odbywać się w różnej formie : sprawdzian,
kartkówka, klasówka, test, praca domowa.
2. Uczeń powinien być poinformowany o każdej formie pisemnej na tydzień przed jej rozpoczęciem (za wyjątkiem sprawdzianu, kartkówki i pracy domowej).
3. Przed rozpoczęciem formy pisemnej nauczyciel informuje ucznia :
- o czasie trwania wypowiedzi
- formie wypowiedzi
- punktacji
- ilości pytań
- kryteriach oceniania
- sposobie zakończenia pisania ( np. uczniowie odkładają kartki na brzegu ławki)
4. Po rozpoczęciu pracy przez uczniów nauczyciel podaje godzinę rozpoczęcia i mierzy czas.
5. Na 5 min. przed końcem danej formy pisemnej nauczyciel informuje uczniów, że zostało 5 minut czasu do końca.
6. Nauczyciel podaje czas zakończenia pisania i rozpoczyna zbieranie prac pisemnych.
7. W czasie siedmiu dni nauczyciel ma obowiązek sprawdzić prace i poinformować uczniów o ich wynikach( za wyjątkiem prac klasowych, które należy sprawdzić w ciągu 14 dni).
8. Prace uczniowskie powinny zawierać ocenę ogólną z adnotacją o pozytywnych i negatywnych stronach wypowiedzi, a także punktację za każde pytanie ze wskazaniem błędów merytorycznych.
9. Nauczyciel rozdając prace pisemne powinien uczniom dać czas na zapoznanie się z ich wynikami i wspólnie poprawić błędy popełnione w pracach kontrolnych.
10.Uczniowie po lekcji poprawy pracy klasowej czy sprawdzianu powinni zrozumieć na czym polegały ich błędy.
11.Każda praca pisemna ucznia w domu powinna być sprawdzona w ciągu 2 dni.
12.Praca pisemna powinna być poprzedzona informacją na co nauczyciel będzie zwracał uwagę i co będzie tematem kontroli.
13.Po sprawdzeniu pracy domowej uczeń powinien otrzymać pełną informację na temat poprawności merytorycznej, gramatycznej, ortograficznej i interpunkcyjnej.
14.Po otrzymaniu oceny, każdy uczeń powinien być poinformowany o możliwości poprawy tej oceny lub możliwości odwołania się od niej jeżeli stwierdzi, że była ona wystawiona niezgodnie z procedurą WSO obowiązującej w naszej szkole.
5.1. Tryb przeprowadzania i ustalania oceny za wypowiedź ustną.
1. Wypowiedź ustna ucznia nie powinna być zapowiadana wcześniej.
2. Nauczyciel ma prawo na każdej lekcji zapytać ucznia z 3 ostatnich tematów.
3. Nauczyciel przed wywołaniem ucznia do odpowiedzi informuje z czego będzie
pytał, ile będzie zadawał pytań i jakie będzie stosował kryteria oceniania.
4. W trakcie wypowiedzi ucznia nauczyciel może zastosować dodatkowe pytania.
5. Po skończonej wypowiedzi ustnej nauczyciel może skorzystać z opinii klasy.
6. Dokonuje oceny głośnej ze wskazaniem uczniowi prawidłowych i błędnych odpowiedzi.
7. Ustala ocenę końcową.
8. Podaje głośno jej motywację.
9. Wpisuje ocenę do dziennika.
6. Wyróżnienia i nagrody.
§ 84
1. Uczniów klas IV – VIII osiągających najlepsze wyniki klasyfikacji okresowej lub rocznej rada pedagogiczna może wyróżnić:
podejmując uchwałę w sprawie promocji z wyróżnieniem (klasyfikacja roczna),
przyznając nagrodę książkową lub rzeczową (klasyfikacja roczna),
wystosowując list gratulacyjny do rodziców.
§ 85
1. Przewiduje się nagrody książkowe za szczególne wyniki w nauce i przykładne zachowanie
dla uczniów klas I- III.
2. Promocję z wyróżnieniem lub świadectwo ukończenia szkoły z wyróżnieniem otrzymuje uczeń, który:
osiągnął średnią ocen ze wszystkich zajęć edukacyjnych minimum 4,75 w klasach IV – VIII (bez oceny dostatecznej),
otrzymał co najmniej ocenę bardzo dobrą z zachowania.
§ § 86
1. Nagrodę książkową lub rzeczową przyznaje się uczniowi niezależnie od innych nagród w każdym z poniższych przypadków:
100% frekwencji,
zaangażowanie się ucznia w różne formy pracy społecznej na rzecz szkoły lub środowiska,
szczególnych osiągnięć naukowych i sportowych, przede wszystkim w konkursach przedmiotowych, wiedzy, artystycznych i zawodach sportowych,
uzyskania przez ucznia średniej ocen ze wszystkich zajęć edukacyjnych nie niżej niż 4,75 w klasach IV- VIII.
§ 87
1. Niniejszy regulamin nie wyczerpuje wszystkich możliwości nagradzania uczniów i nie ogranicza praw jakichkolwiek organów szkoły do ustalania własnych nagród i kryteriów ich przyznawania.
7. Postanowienia końcowe.
§ 88
1. Wychowawcy klas corocznie na godzinach wychowawczych (uczniom) oraz na zebraniach z rodzicami (rodzicom i prawnym opiekunom) przedstawiają zasady niniejszego regulaminu. Pełny tekst regulaminu misi być wywieszony na tablicy informacyjnej w budynku szkolnym. Nikt nie może powoływać się na nieznajomość zasad regulaminu.
§ 89
1. Rodzice, którzy nie uczestniczą w większości konsultacji i zebrań, którzy nie kontaktują się z wychowawcą i nauczycielami prowadzącymi zajęcia edukacyjne sprawiające uczniowi poważniejsze trudności, w szczególności nie kontrolujący systematycznie wyników w nauce, nie mogą w żadnym wypadku, w tym kwestionując ocenę, powoływać się na brak informacji o postępach w nauce dziecka oraz o przewidywanych dla niego ocenach okresowych lub rocznych.
§ 90
1. Rada pedagogiczna podejmuje uchwały zatwierdzające wyniki klasyfikacji: okresowej i rocznej oraz w sprawie promocji uczniów i ukończenia szkoły.
§ 91
Niniejszy aneks został zatwierdzony przez Radę Pedagogiczną w dniu 30.08.2019r.