Historia szkoły Dzieci NSP w Sosnach Podziękowania Podziękowania 2017 Podziękowania 2018 Podziękowania 2022

Historia szkoły

W malowniczo położonej miejscowości Sosny, dnia 15.08.2005r., powołano do życia nową szkołę: instytucję na rzecz dzieci stworzoną dla nich i z myślą o nich.

Społeczność lokalną sąsiadujących z miejscowością Sosny - wsi Dzieduszyc Starych i Dzieduszyc Nowych połączyła siły i zrzeszyła się tworząc i powołując do życia Stowarzyszenie Edukacyjno - Kulturalne, które stało się organem prowadzącym tę placówkę. Powstała Szkoła Podstawowa o uprawnieniach szkoły publicznej.

Placówka mieści się w zabytkowym budynku z roku 1903, skupiając pod swoimi skrzydłami 68 uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi. Prezesem Stowarzyszenia Edukacyjno - Kulturalnego Dzieduszyc i Sosen została pani Anna Graniczna, v-ce prezesem Małgorzata Borczyńska, Andżelika Wilk - członkiem Zarządu, Zofia Lemieszek - sekretarzem Zarządu, Ewa Ostap -skarbnikiem.

Początkowo, Stowarzyszenie tworzyło 19 osób, jednak nie tylko członkowie Stowarzyszenia działali na rzecz szkoły. Duży wkład mają także rodzice dzieci wszystkich trzech wiosek. Ci ludzie podjęli wezwanie, poświęcili masę własnego czasu, znaleźli sponsorów, ponieśli niemałe koszty, ale im się to udało. Utworzenie tej placówki spowodowało, iż znalazło się grono przeciwników tej inicjatywy. Robimy to przecież dla dzieci i prosimy przeciwników jeśli nam nie pomagacie, to przynajmniej nie przeszkadzajcie - apelowali zwolennicy i założyciele szkoły. W czerwcu 2015r. Stowarzyszenie i Szkoła obchodziły jubileusz 10. lecia istnienia, a prośba zwolenników nic nie staciła na swojej aktualności. Jeśli ciekawi jesteście Państwo całej naszej historii zapraszamy do szkoły do naszych kronik.