Funpage na Facebooku

Statut Niepublicznego Przedszkola "Sosenki" Regulamin pracy Niepublicznego Przedszkola "Sosenki" Nabór do przedszkola Nauczyciele Wniosek o przyjęcie do przedszkola COVID-19 procedury Procedury w razie wystąpienia wypadku Regulamin Monitoringu Wizyjnego

Przedszkole

COVID-19 procedury

 

Procedury zapewnienia bezpieczeństwa w związku
z wystąpieniem COVID-19

w Niepublicznym Przedszkolu „Sosenki”
 w Sosnach

 

 

 

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

 

  1. Niniejsze procedury bezpieczeństwa obowiązują na terenie placówki w okresie pandemii COVID-19 i obowiązują wszystkich pracowników Przedszkola oraz rodziców dzieci uczęszczających do placówki.
  2. Procedury bezpieczeństwa zostały opracowane na podstawie wytycznych Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Edukacji Narodowej.
  3. Celem procedur jest:
    1. zminimalizowanie zagrożeń zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19

            b. umożliwienie rodzicom, którzy nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką nad dzieckiem w domu, podjęcia pracy zawodowej.

  1. Przedszkole pracuje w godzinach od 8.00 do 13.00
  2. W przedszkolu dzieci, ani pracownicy nie mają obowiązku zakrywania ust i nosa (nie chodzą w maseczkach), jeżeli nie jest tak wskazane w przepisach prawa lub wytycznych ministra właściwego do spraw zdrowia bądź Głównego Inspektora Sanitarnego, a także w niniejszych Procedurach.
  3. Niezbędne numery telefonów do organu prowadzącego, stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych, z którymi należy się skontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u osoby znajdującej się na terenie placówki znajdują się na tablicy ogłoszeń przy wejściu, na tablicach przy każdej sali, w biurze dyrektora, intendenta oraz pomocy administracyjnej.
  4. Dyrektor we współpracy z organem prowadzącym przedszkole zapewnia:
    1. Sprzęt, środki czystości i do dezynfekcji, które zapewnią bezpieczne korzystanie z pomieszczeń przedszkola, sprzętów, zabawek znajdujących się w przedszkolu;
    2. Płyn do dezynfekcji rąk - przy wejściu do budynku, w łazienkach, w kuchni oraz zmywalni, a także środki ochrony osobistej, w tym rękawiczki, przyłbice ochronne dla wszystkich pracowników;
    3. Instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych, instrukcje dotyczące prawidłowego dezynfekowania rąk przy dozownikach z płynem, instrukcje prawidłowego zakładania i zdejmowania maseczki oraz rękawic;

 

II. OBOWIĄZKI DYREKTORA

 

  1. Organizuje pracę personelu pedagogicznego i niepedagogicznego na okres wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19. Przekazuje personelowi niezbędne informacje dotyczące procedur, obowiązków i zagrożeń wynikających z możliwości zakażenia koronawirusem. Załącznik nr 1.

 

  1. Przekazuje rodzicom informację o czynnikach ryzyka COVID-19, informuje
    o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka do placówki. W związku z powyższym wymagane jest podpisanie odpowiedniego oświadczenia.  Załącznik nr 2.
  2. Prowadzi komunikację z rodzicami dotyczącą bezpieczeństwa dzieci w placówce;
  3. Kontaktuje się z rodzicem/rodzicami/opiekunem prawnym/opiekunami prawnymi – telefonicznie, w przypadku stwierdzenia podejrzenia choroby u ich dziecka;
  4. Informuje organ prowadzący o zaistnieniu podejrzenia choroby u dziecka, pracownika;
  5. Współpracuje ze służbami sanitarnymi;
  6. Nadzoruje prace porządkowe wykonywane przez pracowników przedszkola zgodnie z powierzonymi im obowiązkami;
  7. W przypadku podjęcia decyzji  przez powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną o zamknięciu placówki, dyrektor powiadamia organ prowadzący i stosuje się do wytycznych.

 

III. OBOWIĄZKI WSZYSTKICH PRACOWNIKÓW

 

  1. Każdy pracownik placówki zobowiązany jest:
  1. Stosować zasady profilaktyki zdrowotnej:
    1. Regularnego mycia rąk przez 30 sekund mydłem i wodą zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych,
    2. Dezynfekowania rąk płynem dezynfekującym zgodnie z instrukcją zamieszczoną przy dozownikach,
    3. Kasłania, kichania w jednorazową chusteczkę lub wewnętrzną stronę łokcia,
    4. Unikania kontaktu z osobami, które źle się czują;
  2. Dezynfekować ręce niezwłocznie po wejściu do budynku placówki;
  3. Informować dyrektora lub osobę go zastępującą o wszelkich objawach chorobowych
    u siebie oraz u dzieci;
  4. W przypadku podejrzenia zakażenia wirusem COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka) pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.
  5. Postępować zgodnie z zapisami wprowadzonymi w Procedurach bezpieczeństwa.

 

IV. OBOWIĄZKI NAUCZYCIELI

Nauczyciele:

  1. Pracują zgodnie ze swoim planem.
  2. Nauczyciele sprawdzają warunki do prowadzenia zajęć –  objawy chorobowe u dzieci, dostępność środków czystości i inne zgodnie z przepisami dot. bhp i wytycznymi GIS.
  3. Wyjaśniają dzieciom, jakie zasady obowiązują w placówce i dlaczego zostały wprowadzone. Komunikat należy przekazać w formie pozytywnej, aby wytworzyć w dzieciach poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje zachowanie, bez lęku.
  4. Instruują, pokazują techniki właściwego mycia rąk wg instrukcji zamieszczonych w widocznych miejscach w placówce.
  5. Przestrzegają ustalonego harmonogramu wyjść na plac zabaw.
  6. Pilnują, by przed opuszczeniem przedszkola dziecko załatwiło potrzeby fizjologiczne i zabrało swoje rzeczy.
  7. Dokładnie zapoznają się i zobowiązują do bezwzględnego przestrzegania obowiązków nauczyciela w czasie pandemii COVID-19. Załącznik nr 4

 

V. OBOWIĄZKI POMOCY NAUCZYCIELA

 

Pomoc nauczyciela:

  1. Usuwa z sal przedmioty i sprzęty, których skutecznie nie można dezynfekować.
  2. Dba o to, by dzieci regularnie myły ręce, w tym po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza;
  3. Wietrzy salę, w której odbywają się zajęcia – przynajmniej raz na godzinę;
  4. Wykonuje codzienne prace porządkowe i dezynfekcyjne ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości zabawek ciągów komunikacyjnych; na bieżąco dezynfekuje toalety -  po każdym skorzystaniu przez dzieci i/lub pracowników.
  5. Po każdym dniu myje i dezynfekuje poręcze, włączniki światła, klamki, uchwyty, poręcze krzeseł, siedziska i oparcia krzeseł, blaty stołów, z których korzystają dzieci i nauczyciele, drzwi wejściowe do placówki, zabawki, szafki w szatni (powierzchnie płaskie), kurki przy kranach; dezynfekuje klawiatury i myszki komputera;
  6. Wykonanie wszystkich niezbędnych prac porządkowych dokumentuje w karcie monitorowania prac porządkowych – załącznik nr 8.
  7.  Czuwa i odpowiada za odizolowanie dziecka, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub chorobę COVID-19.
  8.  Czuwa nad sprzątaniem i dezynfekcją pomieszczeń w przypadku stwierdzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19.
  9. Dokładnie zapoznaje się ze swoimi obowiązkami i zobowiązuje się do ich przestrzegania – załącznik nr 5.

 

VII. OBOWIĄZKI RODZICÓW

 

  1. Zapoznają się z procedurami opracowanymi na czas zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19 w przedszkolu i podpisują omówione w rozdziale II pkt. 3 stosowne OŚWIADCZENIE stanowiące załącznik nr 2.

 

  1. Jeżeli rodzic będzie chciał uzyskać informacje na temat swojego dziecka, może kontaktować się z dyrektorem lub nauczycielem drogą mailową lub telefoniczną.

 

  1. Nie posyłają do przedszkola dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.

 

  1. Przyprowadzają do przedszkola tylko zdrowe dziecko – bez objawów chorobowych.

 

  1. Stosują się do zaleceń lekarskich, które mogą określić czas nieposyłania dziecka do instytucji, jeśli wcześniej chorowało.

 

  1. Przed przyprowadzeniem dziecka do instytucji rodzic zobowiązany jest do zmierzenia dziecku temperatury.

 

  1. Pilnują, żeby dziecko nie zabierało do przedszkola zabawek i niepotrzebnych przedmiotów.

 

  1. Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust.

 

  1. Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.

 

  1. Bezwzględnie przy każdym wejściu/wyjściu z placówki odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk (umieszczonej w widocznych miejscach w placówce).

 

  1. Są zobowiązani do odbierania telefonów z przedszkola.

 

  1. Zobowiązują się do bezwzględnego przestrzegania instrukcji przyprowadzania
    i odbierania dzieci z przedszkola, stanowiącej załącznik nr 7.

 

VIII. WYJŚCIA NA ZEWNĄTRZ

 

  1. Przedszkole nie będzie organizowało wyjść poza teren placówki.
  2. W przypadku, gdy pogoda na to pozwoli, dzieci będą korzystały z placu zabaw.
  3. Grupy korzystają z placu zabaw zgodnie z  harmonogramem.
  4. Urządzenia znajdujące się na terenie placu zabaw są dezynfekowane na zakończenie każdego dnia pracy.
  5. Plac zabaw zamknięty jest dla rodziców/opiekunów prawnych/osób upoważnionych do odbioru dzieci i innych osób postronnych.

 

IX. PROCEDURA POSTĘPOWANIA NA

WYPADEK PODEJRZENIA ZAKAŻENIA

 

  1. Jeżeli u dziecka stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączkę), pomoc nauczyciela bezzwłocznie dezynfekuje ręce oraz zabezpiecza się w: przyłbicę, fartuch ochronny, maseczkę
    i rękawiczki i izoluje dziecko od pozostałych.
  2. Pomoc pozostaje z dzieckiem utrzymując min. 2 m odległości.
  3. Nauczyciel  zawiadamia dyrektora o zaistniałej sytuacji.
  4. Dyrektor lub pracownik zastępujący go natychmiast zawiadamia rodziców
    o konieczności odebrania dziecka z przedszkola.
  5. Sala i wyposażenie, w której przebywało dziecko z objawami chorobowymi są gruntownie myte i dezynfekowane.
  6. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych u pracownika, pracownik zobowiązany jest natychmiast powiadomić dyrektora placówki.
  7. Jeśli objawy wystąpiły po (lub przed) godzinach pracy, pracownik  nie powinien przychodzić do pracy, powinien pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że może być zakażony koronawirusem.
  8. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, należy niezwłocznie odsunąć go
     od pracy. Należy powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
  9. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
  10. Należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.

 

X. PRZEPISY KOŃCOWE

 

  1. Procedury bezpieczeństwa obowiązują w przedszkolu od dnia 01 syycznia 2023 r. do czasu ich odwołania.
  2. Wszyscy pracownicy przedszkola oraz rodzice zobowiązani są do zapoznania się z procedurami oraz do ich bezwzględnego przestrzegania.

 

Załącznik nr 1

 

Oświadczenie

 

1. Oświadczam, iż przed przystąpieniem do pracy w okresie zagrożenia zarażenia wirusem COVID-19 zapoznałam się z:

  • Wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia;
  • Procedurami zapewnienia bezpieczeństwa w związku z wystąpieniem COVID-19 w Przedszkolu „Sosenki” w Sosnach; 
  • instrukcjami mycia i dezynfekcji rąk oraz sal i zabawek dzieci, przyjmowania posiłków.
  1. Oświadczam, iż jestem świadoma/y czynników zarażenia i zobowiązuję się do przestrzegania w/w procedur.

 Oświadczam, że jestem zdrowy/a i nie miałam/em kontaktu z osobą zakażoną wirusem Covid-19 oraz nikt z członków najbliższej rodziny, otoczenia nie przebywa na kwarantannie, w izolacji domowej, nie miał kontaktu z osobą przybywającą z zagranicy, nie przejawia widocznych oznak choroby (kaszel, katar, podwyższona temperatura).

 

………………………………….

Data i podpis pracownika

 

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informuję, że:

  • administratorem podanych przez Panią/Pana danych jest ……………............................................., tel. …………………., e-mail: ………...................,
  • dane przetwarzane będą w celu zapewnienia dziecku podczas pobytu w placówce w czasie epidemii Koronawirusa odpowiedniej opieki,
  • przetwarzanie danych odbywać się będzie na podstawie:
  • art. 6 ust. 1 lit. c) RODO – przetwarzanie niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze w relacji z art. 30b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, w zakresie danych identyfikacyjnych,
  • art. 9 ust. 2 lit i) RODO – przetwarzanie niezbędne ze względów związanych z interesem publicznym w dziedzinie zdrowia publicznego, takich jak ochrona przed poważnymi transgranicznymi zagrożeniami zdrowotnym, w relacji z art. 8a ust.5 pkt 2) ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, w zakresie danych dotyczących zdrowia,
  • podanie danych jest obowiązkiem ustawowym w zakresie wskazanych ustaw, a konsekwencją ich niepodania danych jest brak możliwości pobytu dziecka w placówce,
  • dane nie będą przekazywane żadnym odbiorcom,
  • dane przechowywane będą przez okres 2 lat, następujących po roku, w którym ustanie epidemia Koronawirusa,
  • w oparciu o przetwarzane dane nie będzie miało miejsca zautomatyzowane podejmowanie decyzji ani profilowanie,
  • przysługuje prawo do żądania dostępu do danych oraz do ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, usunięcia, a także prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdyby przetwarzanie danych naruszało wymienione prawa lub naruszało RODO,

 

Załącznik nr2 

Obowiązki pracowników kuchni oraz intendenta podczas pandemii COVID-19

Pracownik kuchni:

  1. Wchodzi i wychodzi z przedszkola wejściem wyznaczonym.
  2. Nie wolno mu kontaktować się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi
  3. Wietrzy pomieszczenie, w którym przebywa, co najmniej raz na godzinę.
  4. Dba o swoje miejsce pracy, myje i dezynfekuje stanowisko pracy w tym szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych i sztućców.
  5. Podczas epidemii będzie następował codzienny monitoring prac porządkowych poprzez wpisanie w odpowiednie tabele.
  6. Często i regularnie myje ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety.
  7. Zachowaj dystans min. 1,5 m od współpracowników
  8. Powiadamia natychmiast dyrektora o zaobserwowaniu u siebie oznak chorobowych.
  9. Przygotowuje nakrycia do posiłków zgodnie z podaną liczbą dzieci.

 

 

Zapoznałam się i przyjęłam do wiadomości

 

………………………………………..

Data i podpis pracownika

 

Załącznik nr 4

 

 

Instrukcja przyprowadzania dzieci do placówki podczas pandemii

 

  • Rodzic ma obowiązek zdezynfekować dłoń przed naciśnięciem domofonu preparatem dezynfekującym umieszczonym na zewnątrz.
  • Każdy rodzic powinien mieć założona maseczkę ochronną.
  • Rodzic przyprowadzający dziecko, nie wchodzi na teren przedszkola. Dziecko jest odbierane przez pracownika przedszkola w holu przy drzwiach wejściowych, gdzie mogą przebywać jedynie 2 osoby dorosłe (rodzic oraz pomoc nauczyciela) i dziecko.
  • Dzieci wchodzą do szatni pod opieką pracownika przedszkola.
  • W razie obecności większej liczby osób pozostałe czekają na zewnątrz przedszkola do momentu, aż poprzednia osoba opuści hol.
  • W holu należy zachować bezpieczną odległość miedzy osobami tj. od 1 – 2 metrów.
  • Dziecko do sali zaprowadzane jest przez pracownika przedszkola.

 

  1. Do przedszkola przyjmowane są tylko dzieci zdrowe.
  2. Pracownik może odmówić przyjęcia dziecka do przedszkola, jeśli zauważy oznaki infekcji.
  3. Zgodnie z wytycznymi GIS do placówki nie można posłać dziecka, którego domownik odbywa kwarantannę lub pozostaje w izolacji
  4. Rodzic nie może wchodzić do budynku przedszkola poza miejsce wyznaczone do przyprowadzania i odbioru dziecka

 

Instrukcja odbierania dzieci z placówki podczas pandemii

 

  • Po zdezynfekowaniu rąk, rodzic wchodzi do przedszkola i czeka w holu przy drzwiach głównych, aż pracownik przyprowadzi do niego ubrane dziecko.
  • Rodzic musi mieć założoną maseczkę.
  • W momencie przekazania dziecka rodzicowi, dziecko nie wraca już pod żadnym pozorem na teren placówki. Jeżeli czegoś zapomniało zabrać, uczyni to następnego dnia.

 

Aktualności

Kontakt

  • Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Sosnach
    Sosny 14
    66-460 Witnica
  • (95) 751 55 24
    sekretariat: 785 574 173
    dyrektor: 603 683 598

Galeria zdjęć